Dożynki Gminne 2014

zaś koncelebransami byli księża: Stanisław Buchta z Goszcza, Sylwester Krzywański z Grabowna Wielkiego i Kazimierz Kozioł z Bukowic. Z zebranymi modlił się również twardogórzanin diakon Krystian Sacharczuk – niegdyś aktor i wokalista związany z teatrem Studio Buffo oraz zespołem Four.
mt_ignore
„Plon niesiemy, plon, w gospodarza dom” – po mszy rozległy się pieśni dożynkowe prezentowane przez zespół Grabowianie, który prowadzi Robert Orlikowski. Przy zapachu świeżego chleba, „najpiękniejszej woni lata”, na scenę weszli starostowie Kazimiera Pruska – sołtys Dąbrowy i Dariusz Skrzypczyński – sołtys Moszyc, którzy wręczyli okazały bochen z tegorocznych żniw burmistrzowi Janowi Dżugajowi. Szef gminy obiecał kroić go „nie za dużo, nie za mało, aby wszystkim starczało”. – Wielki szacunek dla ludzkiej pracy – gospodarz dożynek uniósł chleb w górę, by za chwilę podzielić się nim z mieszkańcami. „Za zebrane zboże, za deszcz i słońce, za wiatr, co wieje, za pomoc przy pracy, za daną nadzieję, której tak potrzeba, za wsparcie na co dzień, za dostatek chleba” – Bogu dziękowali w tym czasie Grabowianie. W ich wykonaniu można było również usłyszeć m.in. „Kwiatek czerwony”, „Zagraj mi piękny Cyganie”, „Hej, szalała, szalała” w rytmie reggae czy „Samotną harmonię” na pożegnanie.
Po duchowo-patriotycznej części uroczystości przyszedł czas na zabawę i rozrywkę oraz długo wyczekiwany werdykt jury w konkursie na najpiękniejsze wieńce, które każdy mógł podziwiać pod sceną.
mt_ignore
Nim jednak ogłoszono wyniki, do podróży ze wszystkimi swoimi największymi hitami zaprosił wszystkich Andre. Wrzawa była już przy przeboju „Tylko z tobą”, ale prawdziwy las rąk wyrósł przy najbardziej wyczekiwanym kawałku „Ale ale Aleksandra”, który na portalu Youtube ma już 16 mln odwiedzin. Widać było, że wciąż jest zapotrzebowanie na muzykę disco polo, do której mało kto się przyznaje, a jakoś każdy ją zna.
– Przełamaliśmy się i dziś już nie wstydzimy się robić wieńców, czy innych atrybutów dożynek, by później móc je tutaj zaprezentować. To jest najważniejsze – tuż przed rozstrzygnięciem konkursu powiedział ze sceny burmistrz. Zwyciężył wieniec z Moszyc i to on reprezentować będzie naszą gminę na dożynkach powiatowych w Zbytowej. Drugie miejsce zajęła Dąbrowa, a trzecie Sądrożyce. Wyróżnienia otrzymały: Bukowinka, Grabowno Wielkie, Grabowno Małe i Nowa Wieś Goszczańska. Dla pierwszych trzech miejsc przewidziano nagrody finansowe po 300 zł, a dla wyróżnień po 200 zł.
mt_ignore
Kolejnej gwieździe disco polo największy rozgłos przyniósł udział w show Polsatu „Must Be The Music”. – Jeździmy po różnych miejscach Polski i bardzo nas to cieszy, że ludzie wychodzą z domów po to, żeby się rozerwać, żeby się uśmiechać i tańczyć – nie kryła liderka zespołu Piękni i Młodzi Magdalena Narożna. Twardogórzanie pokazali jej, że jak mało kto, potrafią się uśmiechać i tańczyć, szczególnie w rytm melodii do „Niewiary”, czy „Kocham się w Tobie”. Zwieńczeniem tegorocznego święta plonu była zabawa z zespołem Caruso. Na szczęście, nie przeszkodziła w niej chimeryczna pogoda, choć bardzo się o to starała.
Wieńce dożynkowe, które wzięły udział w konkursie można oglądać w Kościele p.w. Św. Trójcy i Matki Boskiej do czwartku 4 września br. w godzinach 11.00 – 17.00 na wystawie zorganizowanej w ramach projektu pt. “Na swojską nutę  – powrót do tradycji” zorganizowanej przez twardogórską bibliotekę wraz z Twórczym Tandemem.
źródło: www.twardogora.pl
Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up