Jarmark Bożonarodzeniowy

Nie zabrakło wielu niezwykłych atrakcji, a wśród nich: – Mikołajowe Studio Fotograficzne „Fotobudka”, „Śnieżynki” na szczudłach, górka do zjeżdżania na pontonach, „żywa szopka”, a nawet bezpłatny poczęstunek wigilijny.Te bardziej „duchowe”, artystyczne atrakcje rozpoczęły się tuż przed godziną 15 przyjazdem „Mikołajów” na swoich „motorefinerach”. Zaraz potem na scenie, ustawionej pod budynkiem twardogórskiego magistratu, pojawili się pierwsi wykonawcy zestawu kolęd i pastorałek: zespół działający przy bazylice Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze. (Grupa wykonuje kolędy i pastorałki oraz pieśni religijne, wznawiając co roku swoją działalność podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz w okresie Wielkiego Postu. Zespół swoją działalność prowadzi od 30 lat, śpiewając na chwałę Pana Boga oraz dla przyjemności wspólnego muzykowania jego członków. Łączą ich więzi rodzinne, przyjacielskie oraz pasja śpiewania.) Obecnie skład zespołu tworzą : Teresa Tyszer, Irena Zarówna, Jolanta Bury, Krystyna Franc i Barbara Franc, Tadeusz Komar, Zbigniew Mieszała, Kazimierz Jankowski, Henryk Jankowski, Mirosław Borowski oraz dziewczynki: Milena Ziglewska i Lena Łuczak. Aranżacje prezentowanych utworów i prowadzenie zespołu – bracia Mieczysław Franc i Jerzy Franc.
Następnie w barwnym korowodzie wykonawców podziwialiśmy twardogórskich przedszkolaków: z Miejskiego Przedszkola (grupy pod kierunkiem: Doroty Jankowskiej, Agnieszki Gnap, Elżbiety Sobczyńskiej, i Kamili Sujeckiej) oraz z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Opatrzności Bożej – pod opieką s. Juliuszy Kobus.Szkołę Podstawową w Grabownie Wielkim reprezentował zespół “Iskierki”. Partie solowe wykonały: Amelia Noga, Maja Pluta, Inka Boczar, Ewa Antczak, Otylia Lech. Opiekunem zespołu jest Anna Dżugaj. SP w Goszczu reprezentowali na scenie Jarmarku: Jakub Adamowski, Nikola Pietrzak, Amelia Janik, Nikola Borysewicz, Julia Tomczyk, Roksana Garbolińska, Martyna Ślusarek, Julia Jasińska i Kinga Jacak. Opiekun grupy: Nadija Łomanowa-Barańska.
Wyłącznie (tym razem) wokalnemu występowi zespołu “Czerwona Kalina” towarzyszyła grupa dzieci 3-5-letnich, tworzących zespół “Czarne Jagódki”. Zespół ten działa przy gminnej bibliotece, a jego opiekunem jest Iryna Gołowacz. Po godzinie 16, gdy wśród bardzo licznie zgromadzonej pod sceną publiczności nastrój świąteczny zagościł już na dobre, z okna Ratusza rozległ się hejnał Twardogóry, zagrany na trąbce przez jego twórcę, Tadeusza Nestorowicza. Następnie, gdy na scenie pojawił się burmistrz Zbigniew Potyrała, w towarzystwie ks. Proboszcza Ryszarda Jelenia oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Szydełko i zastępcą burmistrza Ryszarda Gąsiora – dołączyli do nich harcerze z 22. Goszczańskiej Drużyny Harcerskiej “Azymut”, którzy przekazali mieszkańcom naszej gminy – na ręce burmistrza Zbigniewa Potyrały – Betlejemskie Światło Pokoju. (patrz artykuł: „Betlejemskie Światło Pokoju w Twardogórze”).Tak podniosły moment był najlepszą okazją do złożenia przez burmistrza Potyrałę życzeń świątecznych, których wyraźnym akcentem uczynił burmistrz jakże potrzebny wszystkim spokój – zarówno w naszych domach, jak i w naszej Ojczyźnie. Do życzeń dołączył również – z właściwą sobie swadą i humorem – ks. Proboszcz Jeleń. Po życzeniach – na wezwanie burmistrza – wszyscy czterej panowie dziarsko założyli na swoje głowy mikołajowe czapki, po czym, wziąwszy kosze, wypełnione cukierkami – wyruszyli pomiędzy zgromadzonych na placu ludzi, by wszystkich obdarować słodkim poczęstunkiem. Tę bardziej uroczystą część Jarmarku zakończył Tadeusz Nastorowicz wykonując na trąbce interpretacje kolęd i pastorałek.
Wraz ze zmrokiem, pogłębił się zimowy chłód, dlatego rozpoczynający drugą część koncertu kolęd i pastorałek – żywiołowy występ na scenie blisko 30-osobowego chóru ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Polskich Noblistów Twardogórze, z pewnością przywrócił krążenie w niejednych kończynach. Opiekunem zespołu jest Halina Ślusarek.Jeszcze większa grupa uczniów (37 osób z klas od II do VI) reprezentowała na scenie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze. Życzenia złożyły: Hania, Oliwia, Julia i Kamila z kl. Va, a opiekunem grupy jest Barbara Franc.
Nawiązując do treści życzeń burmistrza zespół twardogórskich gimnazjalistów pod opieką Oleny Olszańskiej, wykonał (m. in.) utwór pod znamiennym tytułem „Przekażmy sobie znak pokoju”. Cykl występów młodych artystów naszej gminy zakończyła reprezentująca koło wokalne Impuls – Natalia Antas, urokliwie wyśpiewując „Babci zegar”. (Koło wokalne „Impuls” działa od października 2008 r. przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Twardogórze. Jego członkami są dzieci i młodzież z terenu miasta i gminy Twardogóra. Natalia Antas śpiewa w kole od sześciu lat. W tym czasie wielokrotnie zdobywała nagrody w Gminnych Przeglądach Kolęd i Pastorałek, Gminnych Konkursach Piosenki Polskiej oraz w Gminnych Konkursach Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.) Opiekunem koła jest Robert Orlikowski. I oto ok. 17.30 na scenie zainstalowała się gwiazda wieczoru, Chór Rapsodia, pod kierownictwem Heleny Piotrowskiej.Muzycy iście po mistrzowsku wykonali (z dyskretnym akompaniamentem Roberta Orlikowskiego) cztery kolędy, czego oczywistą kontynuacją nie mogło być nic innego, jak… wspólne kolędowanie, do którego zaprosił wszystkich burmistrz Zbigniew Potyrała.
I wówczas, kiedy mglista poświata zimowego wieczoru objęła najwytrwalszych miłośników tradycji i wspólnego śpiewania, mogli oni zaznać owej magii, właściwej tylko Świętej Nocy Narodzenia Dzieciątka z Betlejem.
źródło: www.twardogora.pl
Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up