Dożynki Gminne.

Początek: 2022-09-03 14:30
Zakończenie: 2022-09-04 01:00
Dożynki Gminne.

Zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się 3 września 2022 r. w Domasławicach.


W programie:

14.30 korowód dożynkowy
15:00 polowa Msza Święta
16:00 obrzędy dożynkowe w wykonaniu zespołu Folklor Błonie
16:45 występy zespołów ludowych – Wodniczanki i Skorynianki
17:00 występ kapeli Błonie
18:00 konkurencje dla dzieci
18:30 koncert Pawła Stasiaka z zespołem PapaD
19:45 niespodzianka
20:00 zabawa taneczna z zespołem Sami Swoi

W trakcie wydarzenia odbędzie się także zbiórka charytatywna dla Jagódki, która choruje na SMA.

 

Relacja

Uroczystości dożynkowe w sobotę 3 września tradycyjnie zostały rozpoczęte korowodem dożynkowym, który wyruszył spod posesji nr 21 – w kierunku placu sołeckiego, przy akompaniamencie muzyki zespołu wokalnego Folklor Błonie z kapelą.

<!–more–>

Na czele kolumny podążali Starostowie dożynek – Tomasz i Małgorzata  Polakowie, rolnicy z sołectwa  Domasławice, a także gospodarz dożynek – Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński. Towarzyszyli mu zaproszeni goście: Przewodniczący i radni Rady Miejskiej w Twardogórze, kierownicy gminnych jednostek, kierownicy Urzędu Miasta i Gminy, przedstawiciele organizacji i jednostek publicznych. Trzon korowodu stanowiły delegacje osiemnastu sołectw (na czele z gospodarzem imprezy – Sołectwem Domasławice), a także delegacje: Rodzinnych Ogródków Działkowych  (Wrzos i Szarotka), pszczelarzy i wędkarzy oraz  Spółdzielni Kółek  Rolniczych w Moszycach, a ponadto delegacja lokalnego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Przyniesione przez delegacje wieńce oraz kosze z tegorocznymi plonami: zbóż, kwiatów, ziół, warzyw i owoców – zostały złożone pod ołtarzem polowym. W tym roku kilka wieńców dożynkowych zostało przygotowanych wspólnie przez 3 grupy sołectw: Chełstówek z Grabownem Małym i Olszówką, Dąbrowę z Golą Wielką, a także Sądrożyce – z Drogoszowicami i Sosnówką.

O g. 15.00  odprawiona została polowa dziękczynna Mszy święta, koncelebrowana przez  proboszcza parafii Goszcz ks. Jana Napierałę oraz wikarego twardogórskiej parafii ks.  Marcina  Nestorowicza. Oprawę muzyczną mszy poprowadził Dariusz Miśkiewicz. Po zakończeniu nabożeństwa i poświęceniu chlebów dożynkowych, wieńców oraz koszy z plonami, burmistrz Paweł Czuliński podziękował rolnikom i wszystkim producentom płodów rolnych oraz ogrodnikom, pszczelarzom i wędkarzom – za trud, wskazując na poparty wielowiekową tradycją etos ich pracy. Potem burmistrz, starostowie dożynek, przewodniczący Mirosław Adamczyk oraz przybyła na uroczystość posłanka na Sejm RP  Agnieszka Soin – wręczyli przedstawicielom delegacji dożynkowych bochny poświęconego chleba dożynkowego, a następnie udali się na teren placu częstując uczestników obchodów pajdami dożynkowego chleba.

Następnie odbył się obrzęd  dożynkowy  w wykonaniu zespołu <em>Folklor Błonie</em>. Niespodzianką od mieszkańców sołectwa Domasławic był występ wokalny utalentowanej mieszkanki sołectwa – Natalii Witiw.

Swoistą i nieco frywolną wersję ceremoniału dożynkowego przedstawiły zespoły Wodniczanki i Skorynianki, działające przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze. Powrót do tradycji i sztuki ludowej zapewnił zespół Folklor Błonie z kapelą.

W oczekiwaniu na występ gwiazdy wieczoru dzieci mogły uczestniczyć w konkurencjach sportowo-sprawnościowych, przygotowanych – podobnie jak całą uroczystość w Domasławicach – przez pracowników Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze

Po 18.30  rozpoczął się żywiołowy koncert Pawła Stasiaka z zespołem <em>Papa D</em>, który – prezentując swoje największe (i niezapomniane) hity – porwał liczne audytorium do wspólnego śpiewania i zabawy. Nie obyło się bez bisów. A po koncercie zapał do tańca uczestników imprezy przejęła grupa <em>Sami Swoi</em>, zapraszając na dalszą zabawę.

Podczas całej imprezy odbywała się zbiórka charytatywna na rzecz chorej na SMA Jagody Michalak z Iwanowicz w woj. wielkopolskim. Tuż po koncercie dobyło się losowanie nagród z loterii fantowej i licytacja, z których dochód w całości zasili konto Fundacji Siepomaga, organizatora zbiórki na rzecz dziewczynki.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów. I chociaż jest to (przede wszystkim) święto wszystkich rolników, to jednak łączy wszystkich Polaków, przypominając o nieprzemijających wartościach, o wielkim sensie ludzkiej pracy, wspólnej pracy.

źródło:www.twardogora.pl

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy autorstwa Andrzeja Makarczuka:

 

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up