Narodowe Święto Niepodległości.

Początek: 2022-11-10 18:00
Zakończenie: 2022-11-11 17:00
Narodowe Święto Niepodległości.

Zapraszamy na Twardogórskie Obchody  Narodowego Święta Niepodległości.

10 listopada:

18.00 – Wieczornica ,,My Pierwsza Brygada”

wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, prowadzenie i historyczny komentarz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka przy akompaniamencie Krzysztofa Żesławskiego z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze (hala GOSiR w Twardogórze).

11 listopada:

13.00 – 17.00 Wystawa sprzętu wojskowego (Rynek w Twardogórze)

14.30 Koncert Chóru ,,Rapsodia” (Bazylika Mniejsza w Twardogórze)

15.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny, udział Wojska Polskiego – 2 Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu oraz pocztów sztandarowych, oprawa muzyczna: Chór Parafialny ,,Rapsodia”, Orkiestra Dęta z Łowkowic (Bazylika Mniejsza w Twardogórze), przemarsz do Rynku z honorową asystą Wojska Polskiego i orkiestry

16.10 Uroczysty Ceremoniał Wojskowy (Rynek w Twardogórze)

16:25 Koncert Orkiestry Dętej z Łowkowic (Rynek w Twardogórze)

Na zakończenie uroczystości – grochówka.

 

 

Relacja

Świętowanie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło się wieczornicą „My Pierwsza Brygada” – 10 listopada w hali widowiskowo-sportowej GOSiR. Wspólnie śpiewano pieśni i piosenki patriotyczne, a prowadzenie i historyczny komentarz wygłosił Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, przy akompaniamencie Krzysztofa Żesławskiego i z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze.

<!–more–>

Następnego dnia w twardogórskiej bazylice odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo zostało odprawione zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem 2 Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu ze sztandarem. Poprzedzający nabożeństwo koncert okolicznościowych pieśni oraz oprawa muzyczna mszy – były dziełem Chóru Parafialnego “Rapsodia” oraz Orkiestry Dętej z Łowkowic. Okolicznościową homilię wygłosił – ks. proboszcz Krzysztof Bucyk. Mszę świętą uświetniły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II  w Twardogórze, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza  w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabownie Wielkim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasławicach, Koła Łowieckiego “Cyranka”, Koła Łowieckiego “Tropowiec”, Straży Maryjnej oraz Poczet Sztandarowy Jednostki Strzeleckiej 2015 Syców Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Ks. proboszcz powitał gości: posła na Sejm RP Michała Jarosa, a także przedstawicieli twardogórskiego samorządu: Burmistrza  Miasta  i Gminy Twardogóra Pawła Czulińskiego oraz radnych  Rady  Miejskiej w Twardogórze: Magdalenę Żerebecką, Macieja Bukowskiego i Mariusza Woźniaka. Obecni byli również przedstawiciele: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,  Polskiego Związku  Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Twardogórze, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy  gminnych jednostek  organizacyjnych, kierownicy z twardogórskiego magistratu, sołtysi sołectw Gminy oraz delegacje: dzieci, młodzieży i nauczycieli – z gminnych oraz niepublicznych placówek oświatowych.

Bezpośrednio po celebrze odbył się przemarsz do Rynku wszystkich oficjeli, delegacji i mieszkańców – z Orkiestrą Dętą z Łowkowic i honorową asystą Wojska Polskiego. Tam właśnie – przed tablicą pamiątkową przy Ratuszu –  odbyła się uroczystość plenerowa z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości i Wojska Polskiego. Została podniesiona na maszt flaga państwowa i odśpiewano hymn państwowy. Burmistrz Paweł Czuliński w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na bezcenny dar niepodległości. Podziękował także mieszkańcom naszej gminy za okazaną pomoc i solidarność z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed okrucieństwem wojny. Nasi mieszkańcy byli jednymi z pierwszych w województwie, którzy okazali tę pomoc i wsparcie. Do 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązał w swoim wystąpieniu również Poseł na Sejm RP Michał Jaros.

Po salwie honorowej i odczytaniu Apelu Pamięci, pod tablicą pamiątkową przy Ratuszu wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński, a także delegacje (m. in.) Wojska Polskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Komisariatu Policji w Twardogórze, Ochotniczych Straży Pożarnych – w Twardogórze, Domasławicach i w Grabownie Wielkim, delegacja Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, delegacja sołtysów Gminy Twardogóra, delegacje dyrektorów wraz dziećmi i młodzieżą z gminnych i niepublicznych placówek oświatowych, delegacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz delegacja Platformy Obywatelskiej z Posłem na Sejm RP Michałem Jarosem.

Po części oficjalnej odbył się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Łowkowic. Atrakcją dla uczestników uroczystości była wystawa sprzętu wojskowego, przygotowana przez Dobroszycką Grupę Strzelecką i Twardogórski Klub Strzelecki LOK HART. Ozdobą obchodów była iluminacja budynku Ratusza w barwach narodowych, widoczna szczególnie po zachodzie słońca. Uczestnicy obchodów mogli skosztować wojskowej grochówki.

źródło: www.twardogora.pl

Zapraszamy do galerii zdjęć z gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

fot. Andrzej Głowacz

fot. Andrzej Makarczuk

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up