Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Początek: 2021-11-10 18:00
Zakończenie: 2021-11-11 20:00
Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.


10 listopada
18:00 – Koncert „Polska słowem, pieśnią i tańcem bogata” – wystąpią: parafialny chór „Rapsodia” oraz zespół ludowy „Skorynianki” /sala teatralna w Goszczu – bezpłatne wejściówki dostępne w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze/
11 listopada
14:00 – 17:30 – pokaz sprzętu wojskowego /Rynek w Twardogórze/
15:00 – msza święta w intencji ojczyzny /Bazylika Mniejsza w Twardogórze/
udział Wojska Polskiego oraz gminnych pocztów sztandarowych
oprawa muzyczna: Chór Parafialny „Rapsodia”, zespół Wojskowy „Hubal”
16:00 – przemarsz do Rynku z honorową asystą Wojska Polskiego
16:10 – uroczysty ceremoniał wojskowy /Rynek w Twardogórze/
udział 82 Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu oraz 2 Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu
złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową
16:40 – występ zespołu wojskowego „HUBAL”
18:00 – koncert „Narodowa, gramy!” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie pod dyrekcją Mariusza Dziubka /hala GOSiR w Twardogórze/
Nowatorskie aranżacje największych przebojów muzyki filmowej i rozrywkowej. Orkiestra zabierze nas w energetyzującą podróż pełną żywiołowych dźwięków, które poruszą niejednego miłośnika muzyki
/wejściówki w cenie 15 zł dostępne w recepcji GOSiR przy ulicy Wrocławskiej 39, w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do piątku/

Relacja

Wspólne z mieszkańcami świętowanie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło się już 10 listopada, w sali teatralnej zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu. W przygotowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze koncercie „Polska słowem, pieśnią i tańcem bogata” w repertuarze patriotycznym zaprezentowały się: Parafialny Chór Rapsodia oraz twardogórski zespół „Skorynianki”. Wśród widzów obecni byli m. in.  burmistrz Paweł Czuliński oraz posłanka na Sejm RP Agnieszka Soin. W sąsiedniej sali wystawienniczej można było w tym dniu zobaczyć też wystawę przygotowaną przez Dobroszycki Klub Strzelecki Wilk, Stowarzyszenie Arma oraz Stowarzyszenie Militarni Wrocław.

Następnego dnia licznie zgromadzeni w twardogórskiej bazylice mieszkańcy wzięli udział uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo zostało odprawione zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem 82 Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu pod dowództwem ppłka Marka Sieberta oraz 2 Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu ze sztandarem – pod dowództwem por. Radosława Bola. Oprawa muzyczna była dziełem Chóru Parafialnego “Rapsodia” oraz wojskowego zespołu wokalnego HUBAL z Hrubieszowa.
Okolicznościową homilię wygłosił główny celebrans – ks. proboszcz Krzysztof Bucyk. Swoją obecnością tradycyjnie uświetniły uroczystą mszę św. w twardogórskiej bazylice poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II  w Twardogórze, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza  w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabownie Wielkim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasławicach, NSZZ „Solidarność”, Koła Łowieckiego “Cyranka”, Koła Łowieckiego “Tropowiec”, Straży Maryjnej.

Ks. proboszcz w sposób szczególny powitał gości: posłankę na Sejm RP Mirosławę Stachowiak-Różecką, posłankę na Sejm RP Agnieszkę Soin, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego, a także przedstawicieli twardogórskiego samorządu. Władze Gminy Twardogóra reprezentowali: Burmistrz  Miasta  i Gminy Twardogóra  Paweł Czuliński,  Przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze  Mirosław Adamczyk  oraz  radni  Rady  Miejskiej w Twardogórze. Obecni byli również przedstawiciele:  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,  Polskiego Związku  Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Twardogórze, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i  kierownicy  gminnych jednostek  organizacyjnych, kierownicy z twardogórskiego magistratu, sołtysi  sołectw Gminy oraz delegacje: dzieci i nauczycieli z  Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, uczniów i nauczycieli ze  Szkoły Podstawowej w Goszczu, uczniów i nauczycieli ze  Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim.

Bezpośrednio po celebrze odbył się przemarsz do Rynku wszystkich oficjeli, delegacji i mieszkańców – z orkiestrą dętą i honorową asystą Wojska Polskiego. Tam właśnie – przed tablicą pamiątkową przy Ratuszu –  odbyła się uroczystość plenerowa z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości i Wojska Polskiego. Została podniesiona na maszt flaga państwowa i odśpiewany hymn państwowy. Burmistrz Paweł Czuliński w swoim wystąpieniu podkreślił fundamentalną rolę jedności i wzajemnej współpracy – w walce o niepodległość. Do 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również nawiązali w swoich wystąpieniach parlamentarzyści: Mirosława Stachowiak-Różecka, Agnieszka Soin i Michał Jaros, a także Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Po salwie honorowej i odczytaniu Apelu Pamięci, pod tablicą pamiątkową przy Ratuszu wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze z burmistrzem Pawłem Czulińskim, delegacja Wojska Polskiego, parlamentarzystów RP, radnych Rady Miejskiej w Twardogórze, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Komisariatu Policji w Twardogórze, Ochotniczych Straży Pożarnych – w Twardogórze, Domasławicach, Goszczu i w Grabownie Wielkim, delegacja Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, delegacja sołtysów Gminy Twardogóra, delegacje dyrektorów wraz dziećmi i młodzieżą z gminnych placówek oświatowych – Niepublicznego Przedszkola Sióstr Opatrzności Bożej, Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, szkół podstawowych: w Goszczu, w Grabownie Wielkim, im. Jana Pawła II w Twardogórze, a także delegacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza.

Po części oficjalnej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wojskowego zespołu wokalnego HUBAL z Hrubieszowa. Atrakcją dla uczestników uroczystości był również (dostępny od godziny 14) pokaz sprzętu wojskowego. Specyficzny nastrój – zarówno dla oficjalnej uroczystości, jak i dla wieczornych spacerów w gronie najbliższych – zapewniła okolicznościowa iluminacja budynku Ratusza w barwach narodowych, widoczna szczególnie po zachodzie słońca.

Akordem finałowym, spinającym niepodległościowe obchody, niczym artystyczną klamrą – był wieczorny koncert w sali sportowo-widowiskowej GOSiR w Twardogórze „Narodowa, gramy!”. Preludium stanowiła wiązanka starszych i nowych pieśni patriotycznych w wykonaniu wojskowego zespołu wokalnego HUBAL z Hrubieszowa. Natomiast gwiazda wieczoru – Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie pod dyrekcją Mariusza Dziubka – dzięki nowatorskim aranżacjom największych przebojów muzyki filmowej i rozrywkowej, zabrała słuchaczy nas w energetyzującą podróż pełną żywiołowych, poruszających dźwięków, pozwalającą na radosne świętowanie niepodległości Polski.

źródło: www.twardogora.pl

Fot. Marcin Wrześniacki

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up